Fik 10.000 kroner for en god idé

Nordvestjysk Fjordkultur vil nu sejle med turister i de gamle træbåde.

9. juni 2010 09:47

Af Peter Andersen
pean@bergske.dk


  • Formand for Nordvestjysk Fjordkultur får overrakt Gam-Andersens Legat på 10.000 kroner af Helle Toftgaard. Foto: Tommy Kofoed

Nordvestjysk Fjordkultur fik i aftes overrakt Gam-Andersens Legat på 10.000 kroner på havnen i Struer.

Den får foreningen, fordi medlemmer to gange i løbet af denne sommer vil stille hele flåden på seks veteranskibe til rådighed for sejlads med både turister og lokale interesserede.

På den måde kan gæsterne få en helt unik oplevelse med at sejle i de gamle, klinkbyggede træskibe, der siden midten af 1800-tallet fungerede som fiskerbåde for generationer af limfjordsfiskere.


Sætter fokus på Struer

»Det vil være med til at sætte fokus på Struers beliggenhed ved Limfjorden, og det passer lige ind i det, vi i turistforeningen selv går og pusler med,« sagde Helle Toftgaard, da hun overrakte legatet ved bro tre på havnen i Struer.

Pengene vil blive brugt til at købe redningsveste, så turisterne kan tilbydes en sikker sejlads, fortalte den nyslåede formand for Nordvestjysk Fjordkultur, Bjarne Tingkær Sørensen.

Sammen med resten af veteransejlerne vil han bruge sommerens to turistsejladser til at afprøve, om det er noget, der skal blive til en tilbagevendende begivenhed.



Sejladserne foregår 29. juni og 3. august. Læs meget mere om idéen i onsdagen DAgbladet Holstebro-Struer.







Powered by Disqus
Midtjyske Medier forbeholder sig ret til, men er ikke forpligtet til, at redigere eller fjerne kommentarer fra debatter, der er racistiske/injurierende eller på anden vis i strid med gældende lovgivning. Det samme er gældende for indlæg, der er skrevet i en grov tone eller som udleverer personlige oplysninger.

Ved at kommentere accepterer du, at Midtjyske Medier herefter frit og fremover kan offentliggøre dit indhold på enhver platform og/eller ethvert medie, som drives af Berlingske Media.
Det sker
Tid og Sted

September
M T O T F L S

30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
Eftersøgning
Til Toppen
Seneste nyheder
Seneste kommentarer
Læserne anbefaler
Se dit lokale byvejr her
Indtast postnr.:   
2-døgnsudsigt
Læs din ugeavis her

E-aviser
E-avisen

Klik her...
Ugeaviser

Klik her...