Af Knud Jakobsen
kj@bergske.dk
»Fædrelandskærlighed er blevet en disciplin for provinsielle bondejokkere,« sagde Trykkefrihedsselskabets formand ved båltale i Tvis.
Der var verbale øretæver til alle, da formanden for Trykkefrihedsselskabet, Lars Hedegaard, i aftes holdt båltale ved sankthansfesten i Tvis. Fra toppen af seks EU paller skældte han ud på araberne, den danske kulturelite, politikerne, muslimerne, meningsdannerne, det danske skattetryk, globaliseringen, indvandringskonsulenterne, bureaukratiet i Bruxelles, eksperterne og de hellige mænd fra Langbortistan.
Med udgangspunkt i Drachmanns midsommervise sagde han, at vi ikke længere elsker vort land, i hvert fald ikke hvis det står til den danske kulturelite, som i hans udlægning fører an i medierne og underviser vore børn i skolerne.
»De lærer, at der ikke er noget at elske. Ja, at det nærmest er udtryk for fremmedhad og racisme at gøre det. Det er knap nok et land, og det er i hvert fald ikke vores. Danmark er nemlig blevet globaliseret,« sagde han og tilføjede, at fædrelandskærlighed og hægen om den nationale kultur er blevet en disciplin for provinsielle bondejokkere, som ikke ved bedre og forhåbentligt snart vil uddø.
Efter mere udskældning af muslimer og afvisning af et storarabisk kalifat fik den danske meningselite og integrationskonsulenterne et fur.
»Det er skatteyderne, som føder på dem,« sagde han og foreslog, at man skal sende en jobpatrulje ud for at se, hvor mange de har fået integreret.
Lars Hedegaard sluttede sin tale med at afvise, at danskerne er et blandingsfolk, som har rødder mange forskellige steder. Tværtimod er vi et racerent folk, selvom det retfærdigvis skal siges, at det ikke var det udtryk, han brugte.
»Fra den nyeste genetiske forskning ved vi, at det folk, vi kalder danskerne, er indvandret fra det nuværende Frankrig til Danmark og det sydlige Skandinavien, da isranden trak sig tilbage. Vi har med andre ord været her i flere tusinde år. Vi er Danmarks oprindelige befolkning. Vi har ikke taget landet fra andre. Vi har været her hele tiden, og vi har hele tiden haft et fælles præg. Der er sket omvæltninger, men vi er det samme folk, som kunne have stået her for 1500 eller 2000 år siden,« sagde han og afviste, at den arv skal sættes på spil med uoprettelige, multikulturelle eksperimenter.


HolstebroPolitiet leder efter en mandlig blotter, der var på spil på Sortestien i Holstebro.
Tid og Sted |
||||||
September |
| M | T | O | T | F | L | S |
|
30
|
31
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
|
13
|
14
|
15
|
16
|
17
|
18
|
19
|
|
20
|
21
|
22
|
23
|
24
|
25
|
26
|
|
27
|
28
|
29
|
30
|
1
|
2
|
3
|
«
August
|
WELLINGTON Kørte manden over ved et uheld - to gange
STOCKHOLM Kvinde boede med 191 katte
HONG KONG Huggede hovedet af mor og sprang i døden
Har du også prøvet at sende en sms til den forkerte? Del dine sms-oplevelser med andre.
04:28 : Britisk støtte til danske realkreditlån
04:15 : Minister vil af med dårlige lærere
04:03 : Wozniacki blev utålmodig
04:00 : FN kritiserer dansk plantagefirma
03:41 : Seks militante dræbt af drone i Pakistan
03:40 : Wozniacki: Det var ren overlevelse
03:26 : Wozniacki slår sig i semifinalen i US Open
03:07 : Caroline Wozniacki videre til semifinalen
03:02 : Patienter snydes for kontaktperson
03:00 : Opsang til Løkke og Thorning fra Novo
02:29 : Syv anholdt for massedrab i Mexico
02:24 : Rotteplan er helt til rotterne
02:10 : Pukkelrygget dinosaurus fundet i Spanien
01:53 : Hivsmitte stiger blandt homoseksuelle
00:59 : PBS fusionerer og skifter navn til Nets
00:56 : Spareplaner rammer psykisk syge
00:06 : Soldater vil psykologtestes før udsendelse
00:06 : Bekymrede mødre belaster soldater