Af Frede Stengaard
sten@bergske.dk
Del artiklen via din Facebook status.
Del oplevelsen med dine venner via din Facebook-status:
Løbeklubben i Bremdal fik en flot debut som arrangør.
STRUER: Vejret var perfekt, da løbeklubben i Bremdal havde 300 løbere til start ved Bremdal AktivitetsCenter
Overskyet og et enkelt dryp, men ikke mere.
Så rammerne var i orden. Grundlovsløbet blev en succes, så formentlig vil klubben gøre det til en tradition.
Et løb, hvor alle kan stille op. For de hurtige gælder det selvfølgelig om at blive nummer et, men akkurat, som det er tilfældet, når værtsklubbens medlemmer samles til træning, skal der også være plads til motionisterne, for hvem det er en sejr bare at gennemføre.
Jan Erik Vergeland fra AK Holstebro blev den hurtigste på fem-kilometerruten. Han gennemførte på 17 minutter. Hurtigste kvinde blev Trine Andersen fra Team Willey X i tiden 20.48.
Martin Kolind-Sporring fra AK Holstebro suveræn på ti-kilometer distancen.
Med Morten Graversen fra BIK Løb på cykel til at vise vej blev feltet ført ud ud over Resen og ind over jernbaneoverskærringen på Vesterkærvej ved Humlum, hvor et par medlemmer af værtsklubben havde sikret sig, at toget mellem Struer og Thisted havde overholdt køreplanen og krydset vejen som planlagt klokken 14.17.
Løberne kunne dermed trygt krydse sporet, og efter de første syv kilometer, havde Martin Kolin-Sporring sikret sig et pænt forspring ned til Øystin Vergelund fra AK Kilen, som blev nummer to, og Jakob Risom fra værtsklubben, BIK Løb, som kom i mål som nummer tre. Martin Kolin-Sporring kom i mål i tiden 36.52. Øystin Vergelund blev noteret for tiden 37.31 og Jakob Risom Jensen gennemførte i tiden 37.50.
Susanne Korsgaard fra BIK Løb blev den hurtigste blandt kvinderne. Tiden blev på 45.59. Bente Frandsen fra AK Kilen blev nummer to i tiden 48.02, og Ann Jochumsen nummer tre i tiden 48.31, og så var der iøvrigt diplom til alle samt kaffe, vand og kage.


Holstebro/AalborgKamal Omar Youssouf er blevet arresteret i en kiosk i Aalborg.
HOLSTEBRO Politiet regner med, at det er våbenet der dræbte Birthe Christiansen, som er blevet fundet.
Tid og Sted |
||||||
Marts |
| M | T | O | T | F | L | S |
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
13
|
14
|
|
15
|
16
|
17
|
18
|
19
|
20
|
21
|
|
22
|
23
|
24
|
25
|
26
|
27
|
28
|
|
29
|
30
|
31
|
1
|
2
|
3
|
4
|
«
Februar
|
Hvis du vil vide, hvordan vejret er i Nordnorge, så kig ud ad vinduet.
00:06 : Lidt nyt under solen
00:06 : !Toyota auris 1,6 T2
21:19 : Der er stole nok på Stellas
21:02 : Stolekaster smidt i arresten
20:46 : Bendtner matchvinder for Arsenal
19:16 : Bomber koster 27 livet i Kandahar
18:58 : OB taber vigtige point i topstriden
18:01 : Malouda afgørende i Chelsea-sejr
16:51 : Gode minder hjælper Tine Rasmussen
16:15 : Regeringen ser med nye øjne på kræften
16:15 : Tine Rasmussen sikrer finalehattrick
16:11 : Dårlig økonomi førte til trusselsbreve
16:08 : Tine Rasmussen igen i All England-finalen
15:11 : Peter Gade manglede de sidste procenter
14:29 : Peter Gade færdig trods hård fight
13:31 : Økonom vil stramme krav til SAS Ligaen
13:31 : Vettel indleder Formel 1-sæsonen fra spids
13:01 : Anholdt erkender drab i Rønne
11:57 : Landskamp i MX-5
11:32 : Forsker fra svindelsag trækker sig
11:07 : Mistænkt brevafpresser afsløret
10:42 : Vred mand kørte ind i bil med vilje
10:39 : Fattige børn bør have en nødhjælpspakke