Af Jesper Markussen
jema@bergske.dk
Hviderussisk læge, der ikke kunne få opholdstilladelse i Danmark, har på under fire uger fået det i Tyskland.
Normalt bliver Tyskland forbundet med tonstungt bureaukrati - men i sagen om den hviderussiske læge Natalia Dazivachenka fra Thyholm minder det tyske embedsapparat mere som en velsmurt Mercedes turbo.
Mindre end en måned efter at hendes danske mand Thomas Stausholm og Natalia Dazivachenka flyttede til Flensborg, har de tyske myndigheder besluttet at give Natalia den opholdstilladelse, som den danske stat aldrig var villig til at give hende.
»Det betyder, at vi nu kan være sammen som en familie, og vi ikke behøver at frygte, at Natalia bliver anholdt og udvist til Hviderusland.« Den lille familie, der også består af den halvandet år gamle dreng Jens Christian, flyttede i slutningen af december til Flensborg fem kilometer syd for den danske grænse, da man efter mere end to års kamp endnu ikke havde formået at få opholdstilladelse i Danmark.
»Vi kan med opholdstilladelsen opholde os i alle andre EU-lande helt lovligt. Bare ikke i Danmark, hvor jeg er statsborger, hvor min søn er født, og hvor vi helst ville leve vores liv sammen,« siger Thomas Stausholm.


HolstebroPolitiet leder efter en mandlig blotter, der var på spil på Sortestien i Holstebro.
Tid og Sted |
||||||
September |
| M | T | O | T | F | L | S |
|
30
|
31
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
|
13
|
14
|
15
|
16
|
17
|
18
|
19
|
|
20
|
21
|
22
|
23
|
24
|
25
|
26
|
|
27
|
28
|
29
|
30
|
1
|
2
|
3
|
«
August
|
WELLINGTON Kørte manden over ved et uheld - to gange
STOCKHOLM Kvinde boede med 191 katte
HONG KONG Huggede hovedet af mor og sprang i døden
Har du også prøvet at sende en sms til den forkerte? Del dine sms-oplevelser med andre.
05:20 : Ministerbiler har kurs mod nordvest
05:10 : FN vil have DF-top retsforfulgt
05:00 : Kritik af Folketingets formand
04:45 : Wozniacki utilfreds med dommeren
04:41 : Fuld damp på ADHD-udgifter
04:28 : Britisk støtte til danske realkreditlån
04:15 : Minister vil af med dårlige lærere
04:03 : Wozniacki blev utålmodig
04:00 : FN kritiserer dansk plantagefirma
03:41 : Seks militante dræbt af drone i Pakistan
03:40 : Wozniacki: Det var ren overlevelse
03:26 : Wozniacki slår sig i semifinalen i US Open
03:07 : Caroline Wozniacki videre til semifinalen
03:02 : Patienter snydes for kontaktperson
03:00 : Opsang til Løkke og Thorning fra Novo
02:29 : Syv anholdt for massedrab i Mexico
02:24 : Rotteplan er helt til rotterne
02:10 : Pukkelrygget dinosaurus fundet i Spanien