Af Jesper Markussen
jema@bergske.dk
Del artiklen via din Facebook status.
Del oplevelsen med dine venner via din Facebook-status:
Send artiklen til Facebook side
Del "
Måtte indfri million-lån i islandsk konkurs-bank
" på Facebook.
Finanskrisen har også ramt Tvind, der har måtte indfri et lån på 22 millioner kroner i den nationaliserede islandske bank, Kaupthing Bank.
Finanskrisen har gjort et dybt indhug i Tvinds store pengekasse Den Erhvervsdrivende Fond Fælleseje på Skorkærvej i Ulfborg.
Siden 2004 har Tvind nemlig haft den nu kriseramte islandske Kaupthing Banks Luxembourg-afdeling som hovedbankkilde. Men banken er ovenpå finanskrisen blevet overtaget af den islandske stat, og her har de nye ejere indtil videre krævet at få 22 millioner kroner betalt tilbage af et lån til Tvind, fremgår det af årsregnskabet fra Fælleseje.
Pengene til at tilbagebetale lånet har Fælleseje ifølge regnskabet lånt af et af skolesamfundets egne selskaber; Fairbank, Cooper & Lyle Ltd, der er registeret i skattelyet Jersey, og som primært tjener sine penge på plantage-drift i Syd - og Mellemamerika.
Men samtidig viser regnskabet, at Fælleseje har banklån for yderligere 39 millioner kroner, hvoraf en del givet stadig er i Kaupthing Bank Luxembourg.
Penge som skolesamfundet kan blive tvunget til at betale tilbage, hvis det viser sig, at det ikke lykkedes den nye ledelse i Kaupthing Bank at stabilisere banken eller få den solgt, når fristen udløber i begyndelsen af juni.
Fælleseje, der primært tjener sine penge på at udleje ejendomme til Tvinds skoler og sociale opholdssteder, fik trods finanskrisen et overskud på 3,7 millioner kroner sidste år.
Tvinds talsmand, Poul Jørgensen, der er blevet dømt for skatteunddragelse, er samtidig trådt ud af selskabets bestyrelse.


Midt- og VestjyllandDe kommende dage gør politiet en ekstra indsats for at få spirtbillisterne af områdets sneglatte veje, der i forvejen er så rigeligt farlige at bevæge sig på.
Tid og Sted |
||||||
Februar |
| M | T | O | T | F | L | S |
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
13
|
14
|
|
15
|
16
|
17
|
18
|
19
|
20
|
21
|
|
22
|
23
|
24
|
25
|
26
|
27
|
28
|
«
Januar
|
MASSEFYRINGERMange ledere glemmer de tilbageværende medarbejdere, når fyringsrunden rammer.
00:06 : Klar, parat, skiferie
00:06 : !20 gode råd
23:23 : TV2-dokumentar går længere end jægerbog
23:13 : Dokumentar om går længere end jægerbog
23:05 : Danskerne drikker mindre
18:21 : Sri Lankas tidligere hærchef anholdt
16:49 : USA og EU frygter nye uroligheder i Iran
16:09 : Holstebro Nødhjælp starter næsten på nul
16:03 : Bedrager fristet af glemt pung
15:44 : Endnu en politisk opbremsning
15:30 : Danica viser alle omkostninger på nettet
15:25 : Uskyldig blev stemplet som utroværdig
14:18 : Løkke skuffer vælgerne
14:09 : MGP-vinder hængt ud som voldsmand
13:23 : Fotos fra fødegangen
13:04 : Fotos fra Robert-festen
13:04 : Hvalrosen er på Facebook
12:35 : Hvalrossen igen set ved Vestkysten
12:08 : Henrik afvæbner Hollywood-stjerne
12:07 : Jeg bakker Per op
11:24 : Sparbank: Derfor sælger vi ud
11:24 : Færøerne rykker ind i Sparbank
11:16 : Thomas Helmig fylder boxen
10:53 : HB blev danske mestre